Created by potrace 1.14, written by Peter Selinger 2001-2017

Jak usunąć smród z pralki

 •  

  Nieprzyjemne zapachy mogą pojawić się praktycznie w każdym domowym pomieszczeniu: w kuchni ich źródłem najczęściej jest kubeł na odpadki, a od czasu do czasu przypalony obiad, w pokoju drażniąca woń może unosić się z kociej kuwety, zabrudzonego dywanu czy zatęchłej szafy, natomiast w łazience przykry odór najczęściej kojarzymy z koszem na brudną bieliznę. Jednak w łazience znajduje się jeszcze jedno potencjalne źródło brzydkiego zapachu, a jest nim pralka.

  Nieprzyjemny zapach z pralki

  Przyczyną brzydkiego zapachu, wydostającego się z pralki może być między innymi pleśń bądź zanieczyszczenia, które osadzają się na jej wewnętrznych częściach. We wnętrzu pralki zawsze niemal znajdują się resztki wody, a że w łazience zazwyczaj jest ciepło, to połączenie stanowi idealne środowisko do rozwoju grzybów i pleśni. Niekiedy powodem pojawiania się uporczywego smrodu może być drobna część garderoby, wciągnięta do zbiornika pralki: zapomniana skarpetka czy inny element bielizny nie może w wilgotnym i ciemnym wnętrzu wyschnąć, toteż zaczyna wydzielać zatęchły zapach. Czasem zaś powód powstawania irytującej woni jest banalny: jeśli zawsze po praniu zamykamy szczelnie drzwiczki, w pralce wytwarza się wilgotne środowisko, będące bezpośrednią przyczyną powstawania nieprzyjemnego zapachu. Pamiętajmy też o szybkim wyciąganiu prania po zakończonym cyklu: zbyt długo pozostające we wnętrzu wilgotne pranie może zacząć pleśnieć, co będzie przyczyną brzydkiego zapachu zarówno w pralce, jak i na niedawno wypranych rzeczach.

  Jak pozbyć się brzydkiego zapachu z pralki?

  Pozbycie się przyczyny zatęchłej woni: usunięcie zapomnianego elementu garderoby, uchylanie drzwiczek po praniu – często nie wystarczą, by pozbyć się przykrego zapachu, który już się w naszej pralce „zadomowił”. Skutecznym sposobem na to, jak usunąć smród z pralki, może być natomiast neutralizator zapachu Ona Płyn: po rozcieńczeniu go w wodzie w stosunku 1:20 należy przemyć wnętrze pralki oraz dokładnie umyć uszczelkę.

  ONA Płyn - koncentrat

  Można je także spryskać aerozolem Ona Spray, po czym pozostawić otwarte drzwiczki, by ułatwić wentylację. Jeśli boimy się prać w wydzielającej zatęchłą woń pralce, do prania możemy również dodać koncentrat Ona Płyn: zapobiegnie on powstawaniu nieprzyjemnej woni na ubraniach, i jednocześnie usunie ją z wnętrza urządzenia. Skuteczne okaże się także nastawienie programu piorącego przy pustym bębnie, do którego wlejemy jedynie nieco koncentratu neutralizatora. Takie pranie należy przeprowadzić w temperaturze 90°C, nie zapominając o pozostawieniu uchylonych drzwiczek pralki po jego zakończeniu. Ponieważ neutralizatory zapachu Ona skutecznie radzą sobie z każdym brzydkim zapachem, niezależnie od jego źródła oraz natężenia, możemy być pewni, że potraktowana nimi pralka znów zacznie przyjemnie pachnieć.