Created by potrace 1.14, written by Peter Selinger 2001-2017

Jak usunąć zapach moczu kota z dywanu?

 •  

  Właściciele zwierząt często muszą mierzyć się z różnymi problemami swoich pupili. W przypadku kota jednym z wyzwań wychowawczych, przed jakim stoją opiekunowie, jest nauczenie czworonoga regularnego korzystania z kuwety. Najczęściej kotek wybiera jedno miejsce lub przedmiot, na który załatwia swoje potrzeby. Każdy, kto choć raz wąchał zapach kociego moczu unoszący się w salonie czy sypialni, wie, jak nieprzyjemna i ostra jest to woń. Jak usunąć zapach moczu kota z dywanu?

  Dlaczego kot nie korzysta z kuwety?

  Każdego kota można nauczyć korzystania z kuwety. Często już małe kociaki potrafią załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne do pudełka ustawionego w wyznaczonym miejscu. Jeśli pupil zaczyna sikać w całym mieszkaniu, właściciele powinni zastanowić się, co jest przyczyną jego zachowania. Może okazać się, że kot znaczy w ten sposób swój teren i konieczna będzie wizyta u weterynarza. Lekarz zbada zwierzę, a następnie zaproponuje leczenie lub zasugeruje kastrację bądź sterylizację. Czasami kuweta przestaje odpowiadać kotu. Wtedy warto pomyśleć o jej wymianie na inny model. Najczęściej jednak przyczyną niechęci jest nowy żwirek. Trzeba włożyć sporo wysiłku w dopasowanie granulek do preferencji kota – jeśli jego struktura lub zapach nie spodobają się kotu, zwierzę więcej nie wejdzie do kuwety. Co zrobić, jeśli pupil upodobał sobie jedno miejsce w mieszkaniu lub jedną rzecz, którą lubi obsikiwać? Można porozmawiać na ten temat z kocim behawiorystą, by znaleźć przyczynę zachowania zwierzęcia.

  Specyficzny zapach kociego moczu

  Mocz kota składa się z mocznika, urochromu oraz kwasu moczowego. Jego woń jest specyficzna i ostra, ponieważ czworonogi wykorzystują go do znakowania terenu. Potrzeba zaznaczenia terenu często jest u kotów tak silna, że przychodzą w wybrane miejsce kilkakrotnie. Standardowe środki czystości dobrze usuwają mocznik i urochrom. Niestety zazwyczaj okazują się nieskuteczne w walce z kwasem moczowym. Co więcej, namoczona i pozostawiona do wyschnięcia plama z kryształkami kwasu może po jakimś czasie śmierdzieć jeszcze mocniej! Kolejnym problemem są brzydkie ślady, jakie pozostawia koci mocz. W ich wypadku poza zastosowaniem specjalnych środków konieczne może okazać się pranie tekstyliów. Nie każdą rzecz można jednak włożyć do pralki, a problem – jak usunąć zapach moczu kota na przykład z dywanu, czy materaca – wymaga natychmiastowej reakcji.

  Neutralizatory w walce z kocim moczem

  Nie brakuje domowych sposób na walkę z odorem kociego moczu. Najpopularniejsze są ocet, soda oczyszczona, olejki eteryczne, czy woda utleniona. Może jednak okazać się, że te metody przyniosą więcej szkody niż pożytku, a nałożone na tekstylia zniszczą tkaninę. Jak odświeżyć śmierdzący dywan i jednocześnie pozbyć się woni kociego mocznika? Najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie neutralizatorów zapachów marki ONA. To biodegradowalne i bezpieczne produkty. Mogą być stosowane w pomieszczeniach oraz w obecności zwierząt. Dostępne w formie sprayu skutecznie niwelują zapach kociego moczu. Neutralizatory ONA w formie koncentratu skutecznie usuwają plamy z dywanu, czy materaca i pozostawiają piękny aromat. Jak działają te nowoczesne odświeżacze powietrza? Ich sekret tkwi w pochłanianiu niepożądanych cząsteczek zapachowych. Neutralizator przechwytuje odór kociego moczu i neutralizuje go. Następnie szybko uwalnia miły zapach, który wypełnia przestrzeń. Po nałożeniu neutralizatora plamy z dywanu znikają, a pomieszczenie znów pięknie pachnie! Po markę ONA i odświeżacze powietrza powinni sięgnąć również ci właściciele kotów, którzy głowią się, jak usunąć koci mocz z kanapy. Szybko i skutecznie oczyszczą mebel i będą mogli znów na nim komfortowo wypoczywać.

  Opieka nad kotem może okazać się trudnym zadaniem. Szczególnie w sytuacji, gdy pupil z różnych przyczyn nie chce korzystać z kuwety i woli inne miejsca w mieszkaniu. W takiej sytuacji należy zatroszczyć się o zdrowie i dobre samopoczucie kota, odór moczu zaś skutecznie usuwać za pomocą neutralizatorów ONA.