Created by potrace 1.14, written by Peter Selinger 2001-2017

Jak zadbać o przyjemną woń w mieszkaniu starszej osoby?

 • Jak zadbać o przyjemną woń w mieszkaniu starszej osoby? 

   

  Po otworzeniu drzwi do mieszkania starszej osoby często w powietrzu unosi się specyficzny zapach – mieszanka lekarstw, naftaliny, kosmetyków pielęgnacyjnych, jedzenia, a czasami również moczu. Z wiekiem ubywa sił, dlatego regularne i dokładne sprzątanie staje się dużym wyzwaniem dla starszego gospodarza. Co więcej, często osłabia się także zmysł węchu i mieszkańcy nie mają pojęcia o woni, jaka unosi się w pomieszczeniach. Jak pozbyć się brzydkiego zapachu z mieszkania osoby starszej i sprawić, że wnętrze znów będzie pięknie pachnieć?

   

  Pomoc w sprzątaniu

  Warto zaproponować starszej osobie regularną pomoc w sprzątaniu. Wystarczy raz w tygodniu wytrzeć kurze, używając pachnącego sprayu do mebli, odkurzyć i umyć podłogi. Do odkurzacza można włożyć pastylkę zapachową, a używany, pachnący produkt, czyszczący panele lub pasta do parkietu również pozostawią w pomieszczeniach piękną woń. Do walki z zapachem w toalecie przydadzą się zawieszki do WC – na przykład intensywnie cytrynowe, a w łazience – odświeżacze powietrza. Dobrze raz w miesiącu umyć lodówkę i wykonać czyszczenie bębna w pralce. Warto również porozmawiać ze starszą osobą o drobnych zmianach w mieszkaniu, które usprawnią sprzątanie.

   

  Odświeżenie mieszkania

  Łatwiej sprzątać pomieszczenia, w których znajduje się niewiele mebli, a podłogi nie są przykryte dywanami lub puszystymi wykładzinami. Jeśli starsza osoba ceni wystrój swojego mieszkania, generalne porządki muszą objąć przede wszystkim usuwanie zapachów z dywanu oraz z szafy. Miejsce, w którym przechowywane są ubrania, może wydzielać nieprzyjemny zapach stęchlizny. W takim wypadku warto wywietrzyć i wyprać rzeczy oraz, jeśli tekstylia tego wymagają, skorzystać z profesjonalnej pralni. Wnętrze mebla odmienią nowe wieszaki i pachnące zawieszki. Te o aromacie lawendy dodatkową odstraszają mole. Największym wyzwaniem będzie usuwanie zapachu moczu. Konieczna może okazać się wymiana mebli tapicerowanych na nowe. W takiej sytuacji warto rozważyć zakup wygodnego łóżka z materacem, który będzie również zapobiegał powstawaniu odleżyn. Pomocne może okazać się również odmalowanie ścian, a usuwanie zapachu farbywymaga przede wszystkim regularnego wietrzenia pokoi. Co jeszcze można zrobić, by w mieszkaniu starszej osoby ładnie pachniało?

   

  Sposób na piękny zapach – neutralizator 

  Po odświeżeniu mieszkania i jego wysprzątaniu warto zadbać o odpowiedni zapach w pomieszczeniach. Można wstawić pięknie pachnące kwiaty, palić kadzidełka, świeczki i kominki lub upiec aromatyczne ciasto. Są to jednak działania, które przynoszą dobre rezultaty jedynie przez krótki czas. Co więcej, w przypadku starszej osoby, która ma problemy z pamięcią, używanie świec może mieć tragiczne konsekwencje. Istnieje jednak proste rozwiązanie – neutralizatory zapachu ONA. To rozpylacz, który wydziela przyjemną woń – świeżej pościeli, jabłecznika, czy polarnej zorzy. Pochłaniacz zapachu można postawić w dowolnym pomieszczeniu i wybrać czas, w jakim będzie rozpylany aromat, czyli co 7,5, 15 lub 30 minut. Neutralizator zapachujest zasilany bateriami, a wkład przy wybraniu najbardziej intensywnego programu wystarcza na około 30 dni – 3200 psiknięć. Pochłaniacz zapachów to świetny gadżet, który sprawi, że w mieszkaniu starszej osoby przez cały czas będzie pięknie i intensywnie pachniało.