Zakup mieszkania i prace wykończeniowe to ogromny wydatek, dlatego umeblowanie często stanowi kompromis pomiędzy upodobaniami a zawartością portfela. Okrojony budżet może być powodem wyboru używanych mebli. Te jednak mają także zwolenników, ceniących wysoką jakość i niepowtarzalny styl. Jak urządzić dom używanymi meblami?
Czy warto zdecydować się na używane meble?
Bardzo często robiąc remont, wyrzucamy stare meble i zastępujemy je nowymi. Nie musimy się jednak pozbywać staroci, by mieszkanie zyskało nowy wygląd. Zazwyczaj starsze modele są doskonałej jakości, wykonane z drewna, w przeciwieństwie do popularnej obecnie, nietrwałej płyty wiórowej i okleiny. Również nowe mieszkanie da się urządzić na miarę marzeń, nie posiadając wcale dużego budżetu. Używane meble można kupić nie tylko w sklepach z antykami – znajdziemy je również na pchlich targach i w ogłoszeniach lokalnych, gdzie trafiają się często prawdziwe perełki w bardzo korzystnych cenach. Meble z duszą mają swój charakter i mogą doskonale komponować się z nowoczesnym wnętrzem. Wystarczy je tylko odnowić. Po metamorfozie będą podstawą oryginalnej aranżacji. Każdy ich element można własnoręcznie dopasować do własnych preferencji. To nie tylko sposób na kreatywność i oszczędność, ale także ekologiczny trend na urządzenie mieszkania. Nie musimy kupować produkowanych masowo mebli o niskiej jakości z płyty, których produkcja zatruwa środowisko. Doskonałe i trwałe, wykonane z drewna modele będą służyły nam przez wiele lat. Możemy je dowolnie odnawiać i zmieniać ich wygląd. Urządzone w ten sposób mieszkanie będzie niepowtarzalne i wyjątkowe. Remontując lub urządzając nowe lokum, możemy je uatrakcyjnić meblami mającymi swoją historię. W wersji odnowionej będą kojarzyć nam się z dzieciństwem i błogimi chwilami spędzanymi u babci. Ich zaletą jest to, że pasują do każdej stylizacji.
Renowacja starych mebli
Istnieje wiele technik odnawiania starych mebli. Zanim jednak zaczniemy zajmować się politurą, czy zmianą koloru danej rzeczy, musimy ją dokładnie oczyścić i usunąć stare powłoki malarskie. Całość należy porządnie oszlifować papierem ściernym. Bardzo często meble przechowywane w różnych warunkach przesiąknięte są specyficznymi zapachami. Jak pozbyć się woni kota, pleśni czy naftaliny? Możemy w tym celu zastosować neutralizator zapachu ONA. Ten organiczny środek biodegradowalny błyskawicznie usunie odór pochodzenia zarówno organicznego, jak i nieorganicznego. Jest skuteczny i bezpieczny dla ludzi i środowiska. Można wymyć nim meble i inne sprzęty. Usunie nawet swąd spalenizny. Na tak przygotowany mebel przyjemniej będzie nakładać nową warstwę farby czy lakieru. Na rynku dostępnych jest wiele środków ułatwiających odnawianie mebli i skracających czas pracy. Zamiast mozolnie szlifować lakier, wystarczy użyć farby gruntującej. Odnawiając mebel według własnego gustu i poczucia estetyki, możemy nadać mu dowolny kolor. Najkorzystniej będą prezentowały się jasne barwy lub też mocne akcenty kolorystyczne we wnętrzu. Stare uchwyty możemy zastąpić nowoczesnymi. Warto również usunąć lub dodać nóżki. Mebel zyska dzięki temu nowy look. Kanapy i krzesła po odświeżeniu i przemalowaniu z nowym obiciem, będą nam długo służyć.
Stary mebel w nowoczesnym wnętrzu
Nowoczesne mieszkanie z powodzeniem może zostać wypełnione używanymi meblami. Jeżeli jesteśmy posiadaczami takich właśnie modeli, warto dać im drugie życie. Zaoszczędzimy w ten sposób sporo pieniędzy, a mieszkanie zyska niebanalny wygląd. Stary kredens czy dębowy stół będą doskonale komponować się z nowoczesną aranżacją. Mogą też stanowić główną ozdobę wnętrza. Ważne, bo odpowiednio dobrać poszczególne elementy wystroju – tak, żeby nie sprawiały wrażenia przypadkowej zbieraniny. Najlepiej postawić na minimalizm. Nawet jaskrawo pomalowany mebel będzie doskonale się prezentował na tle jasnych ścian. Umiejętne zestawienie i nowoczesne dodatki sprawią, że pozostanie spójny z całością. Czasami wystarczy tylko zmienić uchwyty, by dopasować całość do stylu. Niewielkim kosztem zyskamy zupełnie nowy mebel. Odnawiając go – by zyskał również świeżość – warto zastosować neutralizator zapachu.
W nowoczesnych mieszkaniach dobrym sposobem na podkreślenie urody starego mebla jest pozostawienie ścian w odcieniach bieli. Ten rodzaj wystroju nawiązuje do artystycznego retro, lecz nie traci na nowoczesności. Współczesne mieszkanie w stylu retro składa się z salonu z aneksem kuchennym i sypialni. Aneks oddzielany jest od części kuchennej kolorową, starą kanapą. Zanim jednak wstawimy zdobytą na wyprzedaży kanapę, warto ją na nowo obić, by zachwycała żywą kolorystyką. Nieprzyjemną woń stęchlizny czy tytoniu zlikwidujemy, stosując odświeżacz powietrza.
Bardzo modnym akcentem w salonie będzie również odnowiony kredens. Ustawiony na tle białej ściany, zdobiony żłobieniami mebel w kolorze lawendowym świetnie wpasuje się zarówno do stylu vintage, jak i prowansalskiego. Pomalowany na pozostanie będzie uniwersalny, pasujący do każdego stylu.
Odświeżone i odrestaurowane stare meble to dobry sposób na wygodne, funkcjonalne i tanie urządzenie mieszkania. Niewielkim kosztem możemy stworzyć niepowtarzalne wnętrze z charakterem, doskonale się przy tym bawiąc. To ograniczenie konsumpcjonizmu i ochrona środowiska.