Created by potrace 1.14, written by Peter Selinger 2001-2017

Szczeniak w domu – jak przygotować mieszkanie dla nowego członka rodziny?

 • Pojawienie się w domu psa to duża zmiana dla całej rodziny. Dlatego należy się do niej odpowiednio przygotować. Najlepiej zacząć od wprowadzenia niezbędnych udogodnień w domu w taki sposób, by pupil i domownicy mogli czuć się swobodnie w swoim towarzystwie. Jak przygotować mieszkanie dla nowego, czworonożnego członka rodziny?

  Jak zadbać o bezpieczeństwo psa?

  Minie kilka tygodni, zanim szczeniak nauczy się odpowiednio zachowywać w domu. Dlaczego należy tak przygotować mieszkanie, by było bezpieczne dla młodego psa. O czym trzeba pamiętać? Najbardziej niebezpieczne dla psiaka są małe przedmioty – szklane kuleczki, klocki, agrafki – należy je usunąć z podłogi i niskich mebli, i zawsze chować z dala od nosa pupila. Równie niebezpieczne są kable! Wiszące w zasięgu psiego wzroku przewody na pewno okażą się świetną zabawką. Dlatego przed wzięciem pupila do domu trzeba zminimalizować ich ilość i starannie ukryć te, które wystają. Warto również postawić wysoko wszystkie rośliny, szczególnie te gatunki, które są trujące dla zwierząt. Szczeniak może z nudów zacząć skubać liście i ciężko się przez to rozchorować. Bardzo niebezpieczne dla psów są także torebki foliowe, które nęcą wszystkie psie zmysły przyjemnym szeleszczeniem. W domu, w którym mieszka szczeniak, torebki z plastiku muszą być dobrze schowane – poza zasięgiem ostrych psich zębów. Bezpieczeństwo psa to podstawa, warto jednak zadbać również o mieszkanie.

  Solidne zabezpieczenie podłóg oraz ścian

  Właściciele psa muszą liczyć się ze zniszczeniami, jakim ulegną podłogi oraz ściany w mieszkaniu. Szczeniak nie zawsze zdąży zawołać na dwór i czasami zsika się wprost na panele. Jasna gładź szybko stanie się szara – psy bardzo lubią leżeć pod ścianą, szczególnie gdy jest im gorąco. Jak można zabezpieczyć posadzki oraz ściany w mieszkaniu, w którym mieszka pies? Jeśli podłogi są wykonane z wysokiej jakości materiałów – na przykład naturalnych desek – warto na kilka miesięcy położyć na nich wykładzinę. Jej miękką powierzchnię można sprzątać specjalistycznymi preparatami. Doskonale sprawdzą się neutralizatory, które skutecznie usuwają brud oraz działają, jak profesjonalne odświeżacze powietrza. Ściany pokryte zmywalną farbą można spróbować regularnie oczyszczać miękką szmatką.

  Jak zadbać o meble i akcesoria, gdy w mieszkaniu ma pojawić się pies?

  Przed założeniem zabezpieczeń na każdy mebel, należy zastanowić się, dlaczego piesek je gryzie. Najczęściej przyczyny mogą być dwie: nuda lub swędzenie zębów. Na uciążliwą dolegliwość warto zaopatrzyć się w specjalnie przystosowane dla psów gryzaki lub kości. W procesie gryzienia i żucia kostki zwierzę wyciszy dziąsła. Jak radzić sobie z psem, którego ogarnia nuda? Przez kilka pierwszych tygodni, ktoś z domowników stale powinien być pieskiem. Należy pamiętać, że jeden długi spacer połączony z bieganiem i aportowaniem to dzienne minimum dla każdego psa. Z domowych zabaw można uczynić codzienny rytuał. Pies, który dostaje dużo uwagi od swojego właściciela, jest spokojniejszy i mniej skory do psot. Ważne jest także zorganizowanie pupilowi legowiska i zadbanie o zapach w mieszkaniu.

  Piękny zapach w mieszkaniu z psem

  Właściciele psa bardzo szybko przyzwyczajają się do woni swojego czworonoga i przestają ją odczuwać. Jednak dom, w którym mieszka pupil, inaczej pachnie i ten zapach nie musi podobać się gościom. Jak zadbać o aromat w mieszkaniu? Podstawą jest regularne wietrzenie i sprzątanie. Warto skorzystać z profesjonalnych, bezpiecznych dla zwierząt środków, które pochłoną nieprzyjemne zapachy. Odświeżacze powietrzaONA absorbują niechciane cząsteczki i skutecznie zastępują je pięknym aromatem. Mając w domu psa, najlepiej wybrać neutralny zapach – świeży len, czy polarny kryształ. Najbezpieczniejszy będzie odświeżacz powietrzaz atomizerem. Estetycznie zaprojektowane dozowniki ONA można postawić w salonie, czy kuchni. Trzeba pamiętać, by zapachowa mgiełka nie leciała bezpośrednio na psa, ani w stronę jego legowiska. Niewielki odświeżacz powietrzamożna włożyć również do samochodu, którego wnętrze po kilku godzinach podróży z psem, może zniechęcić do dalszej jazdy.

  Mieszkanie, w którym jest pies, zamienia się w miejsce pełne radości. Zanim jednak szczeniak na stałe zagości w domu, trzeba zadbać o jego bezpieczeństwo i komfort domowników. Obowiązkowym elementem wyposażenia powinny być profesjonalne odświeżacze powietrza, które pomogą wyeliminować specyficzny aromat i sprawią, że wnętrza zawsze będą pachnieć tak, jak chwilę po sprzątaniu.