Created by potrace 1.14, written by Peter Selinger 2001-2017

Jak pozbyć się smrodu przypalonych potraw ?

  • Jak zlikwidować zapach spalenizny w domu

    Nie od dziś wiadomo, że nie każdy jest kulinarnym wirtuozem, a dla wielu osób kuchnia stanowi raczej pole walki niż miejsce kreatywnych eksperymentów. Kuchenne wpadki zdarzają się zresztą nawet najlepszym, a każda kuchnia przynajmniej raz przechodziła intensywne wietrzenie z powodu unoszącego się w niej swądu spalenizny. Źródłem nieprzyjemnego zapachu może być cokolwiek: przypalony olej, zapomniany na patelni kotlet czy pozostawione na zbyt długi czas w piekarniku ciasto.

    Smród spalenizny to jedna z najbardziej intensywnych woni, a jego pozbycie się nie należy do zadań banalnych. Wynika to przede wszystkim z faktu, że każda przypalona potrawa jest źródłem całych kłębów duszącego i gryzącego w oczy dymu, który napełnia nie tylko kuchnię, ale i cały dom wyjątkowo nieprzyjemną wonią. Z pewnością każdy przynajmniej raz spowodował kuchenną katastrofę, w rezultacie której powietrze w kuchni było tak gęste od dymu, że można je było niemalże kroić nożem – trudno więc się dziwić, że tak intensywny zapach ciężko jest całkowicie usunąć. W walce z drażniącym i szczypiącym swądem spalenizny nieskuteczne okazują się klasyczne odświeżacze powietrza, a w wielu przypadkach nawet długotrwałe wietrzenie nie przynosi satysfakcjonujących efektów. Szczególnie problematyczne jest usuwanie smrodu spalenizny z kuchni pozbawionej okna, w której przeprowadzenie wietrzenia jest znacznie utrudnione.

    By skutecznie i szybko pozbyć się drażniącej woni spalenizny, warto zastosować neutralizatory zapachu firmy Ona. Ich podstawową zaletą jest fakt, że – w przeciwieństwie do reklamowanych w telewizji odświeżaczy powietrza – naprawdę likwidują nieprzyjemny zapach, nie tylko go maskują. Dzięki temu ostry swąd spalenizny szybko staje się przeszłością, a kuchnię znów wypełnia neutralny, przyjemny zapach. Dodatkowo są bardzo wydajne, dzięki czemu jeden pojemnik neutralizatora przez długi czas będzie pomagał nam usuwać nieprzyjemne wonie z naszego otoczenia. Jeśli więc kuchnia nie jest miejscem, w którym czujemy się najlepiej, a nasze kuchenne eksperymenty niejednokrotnie już kończyły się porażką, warto w tym pomieszczeniu ustawić odkręcony pojemnik Ona Block lub Ona Żel. Oba neutralizatory skutecznie odświeżą pomieszczenie, neutralizując gryzącą woń spalenizny. By zwiększyć ich efektywność, warto ustawić je w pobliżu wentylatora, kierując strumień powietrza na pojemnik neutralizatora. Jeśli natomiast chcemy pozbyć się smrodu spalenizny bardzo szybko, zastosujmy aerozol Ona Spray: rozpylony w powietrzu, błyskawicznie likwiduje unoszące się w nim nieprzyjemne wonie, przywracając pomieszczeniu neutralny zapach. Gdy ostra woń spalenizny zdążyła wniknąć w firanki czy obrus, można uprać je (w pralce bądź ręcznie), dodając do prania koncentrat neutralizatora Ona Płyn.

    Usuwanie nieprzyjemnego, gryzącego w oczy swądu spalenizny z kuchni nie należy do najprostszych zadań. Na szczęście z pomocą neutralizatorów zapachu firmy Ona problem spalenizny da się rozwiązać szybko i na długo, a w połączeniu z intensywnym wietrzeniem produkty Ona usuną efekty każdej kulinarnej porażki.