Created by potrace 1.14, written by Peter Selinger 2001-2017

Jak zadbać o zapach podczas gotowania

 • Jak zadbać o zapach podczas gotowania – porady dla początkującego kucharza

  Każdy, kto zaczynał naukę gotowania, może pochwalić się przypaloną potrawą. Nawet doświadczeni adepci sztuki kulinarnej popełniają czasami błędy, które kończą się wyrzuceniem garnka, czy patelni. Jak przygotować się do gotowania, by nie popełnić gafy? Jak zadbać o zapach podczas przyrządzania potraw? Oto kilka porad dla początkującego kucharza.

  Przygotowanie stanowiska pracy

  Profesjonalni kucharze, którzy występują w programach kulinarnych, mają wszystkie składniki potraw wcześniej odmierzone i przygotowane. Wykorzystują talerzyki, niewielkie miseczki, czy łyżki. Osoby, które dopiero zaczynają przygodę z przyrządzaniem potraw, powinny postępować w ten sam sposób. Po przeczytaniu przepisu i naszykowaniu niezbędnych składników można obrać, pokroić, posiekać, czy odsypać niezbędne produkty. Gdy pojawia się ogień, często tempo dodawania kolejnych składników jest naprawdę zawrotne. O wiele łatwiej wysypać na rozgrzaną patelnię wcześniej posiekaną cebulę, niż mozolnie obierać ją z łupin, gdy olej zaczyna się przypalać. Gotowanie to sztuka, która wymaga zaangażowania i wprawy. To również świat pełen aromatów. Nie każdy musi być miłośnikiem woni czosnku, czy prażonych przypraw. Jakie produkty i dania pachną w kuchni najbardziej intensywnie?

  Dania, które intensywnie pachną

  Wszystkie potrawy z kuchni indyjskiej mają ostrą, specyficzną woń. To mieszanka wyjątkowych przypraw – pieprzu cayenne, curry, czy masala, które w procesie gotowania uwalniają swoje silne aromaty i długo unoszą się w pomieszczeniu. Z tradycyjnych, polskich warzyw intensywnie pachnie podczas gotowania kiszona kapusta, z której przygotowuje się bigos. Kalafior i brokuł również mają mocny aromat. Do produktów, których zapach będzie długo unosił się w kuchni, trzeba zaliczyć także czosnek, cebulę i rybę. Jak sobie z nimi radzić? Pomocne może okazać się postawienie pudełka z neutralizatorem zapachów. Taki odświeżacz powietrza działa przez około 4 tygodnie – pochłania nieprzyjemne wonie i zastępuje je delikatnym aromatem. Do codziennego stosowania w kuchni można używać neutralizatora o zapachu lnu, czy szarego mydła. Każdy kucharz potwierdzi, że najbardziej intensywną wonią, która przebija się ponad wszystkie inne, jest smród spalenizny.

  Przypalona potrawa – co robić?

  Kuchenne aromaty tworzą intensywną, ale przyjemną dla nosa mieszankę. Wytrenowane i wrażliwe powonienie kucharza odróżni subtelne nuty ziół, przypraw, mięs, czy dodatków. Spalenizna zawsze jednak pozostawi nieprzyjemne wrażenie i zdominuje pozostałe zapachy. W procesie smażenia bardzo łatwo o popełnienie błędu. Wystarczy, że zadzwoni telefon lub trzeba będzie odcedzić ziemniaki, czy makaron i o wpadkę nie trudno. Jak pozbyć się zapachu spalenizny z domu, zanim rozniesie się na klatce schodowej? Początkujący kucharz powinien trzymać w kuchni profesjonalne neutralizatory zapachów ONA. To produkty, które są biodegradowalne, ekologiczne i mogą być używane w miejscu, gdzie przyrządzana jest żywność. Przypaloną patelnię należy natychmiast zestawić z kuchni. Następnie trzeba otworzyć okno, włączyć okap na najsilniejszą moc i rozpylić w pomieszczeniu spray – odświeżacz powietrza ONA. Neutralizator zapachów szybko pochłonie nieprzyjemne cząsteczki i zastąpi woń spalenizny delikatnym, przyjemnym aromatem. Do kuchni można wybrać zapach jabłecznika z kruszonką lub tropikalny.

  Jeszcze większym wyznaniem dla osoby początkującej w kuchni jest pieczenie. Jak pozbyć się zapachu spalenizny z piekarnika? Gdy z urządzenia zaczyna wydostawać się dym, trzeba je jak najszybciej wyłączyć i otworzyć. Neutralizator zapachów ONA skutecznie zaabsorbuje brzydko pachnące cząsteczki i pomoże skutecznie usunąć zapach spalenizny z kuchni i mieszkania.

  Nauka gotowania to trudny proces, ale postępy można zrobić bardzo szybko. Warto pamiętać o dobrym przygotowaniu stanowiska i skupieniu. Gdy zdarzy się wypadek, trzeba działać szybko – najlepiej od razu sięgnąć po neutralizatory zapachów ONA, które usuną nieprzyjemną woń spalenizny z mieszkania.