Created by potrace 1.14, written by Peter Selinger 2001-2017

Czym zneutralizować zapach kociego moczu ?

  •  

    Posiadanie kota to nie tylko przyjemność, płynąca z bliskości rozkosznie mruczącej futrzanej kulki. Kot to także obowiązki, wśród których najważniejszym jest regularne sprzątanie kociej kuwety i wymienianie żwirku. Koty należą bowiem do zwierząt wyjątkowo czystych, a ich poczucie higieny koncentruje się w głównej mierze właśnie wokół kuwety: kot nie będzie chciał korzystać z toalety, która według niego brzydko pachnie, lub z której niedokładnie uprzątnięto pozostałości jego poprzednich defekacji. W efekcie zwierze może oddawać mocz najróżniejszych miejscach: na dywan, na kanapę bądź do doniczek z kwiatkami.

    Koci mocz charakteryzuje się ostrą, nieprzyjemną wonią, a każdy, kto choćby raz niedokładnie posprzątał kocią kuwetę, z pewnością musiał poszukiwać odpowiedzi na pytanie, czym zneutralizować zapach kocich sików. Tymczasem nie jest to wcale proste zadanie, gdyż zapach kociego moczu unosi się w powietrzu przez długi czas, co niesie ze sobą jeszcze jedno niebezpieczeństwo: przestrzeń raz obsikana przez kota nierzadko znów staje się dla niego miejscem wypróżniania pęcherza. Wynika to z faktu, że kot przy pomocy moczu znaczy teren, określa go jako miejsce dobre na toaletę. Dlatego tak ważne jest pilnowanie, by kot załatwiał swoje potrzeby tylko do kuwety – w przeciwnym przypadku sytuacje, w których obsikuje nam dywany czy fotele, mogą się powtarzać. Z tego powodu również bardzo istotna jest skuteczna neutralizacja zapachu kociego moczu.

    Na forach internetowych można znaleźć wiele rad, jak pozbyć się zapachu kociego moczu. Najczęściej polecane jest dokładne umycie obsikanej powierzchni, a następnie spryskanie jej sodą oczyszczoną lub detergentami, gdyż te zapachy są dla kota nieprzyjemne. Niestety nie są także zbyt przyjemne dla ludzi: powierzchnie, potraktowane substancją o intensywnym zapachu będą odstraszać nie tylko zwierzęta, ale także domowników. Dlatego lepiej skorzystać z profesjonalnych neutralizatorów zapachu, które skutecznie poradzą sobie z każdą nieprzyjemną wonią, także tą pozostawioną przez niezbyt zdyscyplinowanego kota. Do neutralizacji nieprzyjemnego zapachu w konkretnym miejscu najlepiej zastosować neutralizator zapachów pozwierzęcych AS: wystarczy spryskać nim obsikaną przez kota powierzchnię, by usunąć całkowicie przykry zapach moczu, co zniechęci zwierzę do ponownego obsikiwania danego miejsca. Jeśli natomiast smród kocich sików unosi się już w całym pomieszczeniu, warto również zastosować Ona Block: odkręcony pojemnik zostawiamy w pobliżu wentylatora, dzięki czemu skuteczniej rozprzestrzeni się on po całym pokoju. Ona Block warto też umieścić koło kociej kuwety: dzięki temu woń kociego moczu nie będzie unosić się w powietrzu nawet wówczas, gdy nie uprzątniemy od razu jej zawartości. Z kolei odzież, obsikaną przez kota, skutecznie uwolnimy od przykrego zapachu, piorąc ją w preparacie Ona Płyn (rozcieńczamy go w wodzie w stosunku 1:20).

    Każdy posiadacz kota wie, jak intensywna i nieprzyjemna jest woń kociego moczu. Jeśli więc nasz kot nie przepada za swoją kuwetą, natomiast z upodobaniem obsikuje różne miejsca w całym domu, z uporczywym zapachem moczu poradzimy sobie, stosując neutralizatory z serii Ona.