Created by potrace 1.14, written by Peter Selinger 2001-2017

Jak usunąć przykry zapach z pralki?

 • Wkładając ubrania, ręczniki, bieliznę i wiele innych rzeczy do pralki, za każdym razem chcemy, by były one czyste, świeże i pachnące. Jednak, aby tak było, na dłuższą metę nie wystarczy jedynie używanie nawet najlepszych detergentów. Istotne jest również regularne czyszczenie bębna pralki.

  Co jest powodem brzydkiego zapachu?

  Do powstawania nieprzyjemnych zapachów, wydobywających się z pralki, może się przyczynić wiele czynników. Często wiąże się to z nawykiem natychmiastowego, szczelnego zamykania drzwi pralki tuż po zakończeniu prania, czyli wtedy, kiedy całe urządzenie jest w środku po prostu bardzo mokre. Kolejną przyczyną mogą być zanieczyszczenia, osadzające się na różnych elementach pralki, takich jak filtr czy gumowy kołnierz – „pomagają” w tym na przykład znajdujące się w ubraniach nici, włosy czy zapomniane w kieszeniach spodni chusteczki higieniczne.

  Co więcej, do brzydkiego zapachu może się przyczynić nieprzyjemna maź, powstająca w szufladkach na detergenty. Tworzy się ona zawsze wtedy, kiedy po kilku czy kilkunastu cyklach prania nie wyczyścimy resztek proszku czy płynu do płukania tkanin. Oprócz tego, powodem może być prawdziwa zmora zapracowanych, czyli… brak czasu na to, by tuż po zakończeniu prania, jak najszybciej wyjąć mokre ubrania z pralki.

  Sposoby na walkę z przykrym zapachem z pralki

  Unikanie powyższych błędów, sprzyjających powstawaniu niechcianego, brzydkiego zapachu w pralce, na dłuższą metę (czyli na kilka, a nawet kilkanaście lat jej pracy) nie jest jednak wystarczające. O urządzenie trzeba bowiem regularnie dbać.

  Na internetowych forach każda pani i pan domu znajdą wiele porad, dotyczących walki z tym problemem. Zazwyczaj zaczynają się one na samodzielnym przygotowywaniu dezynfekujących urządzenie mieszanek, a kończą na rozkręcaniu jego poszczególnych elementów w celu znalezienia źródeł brudu.

  Najprostszym antidotum na tego typu problemy są jednak dostępne na rynku neutralizatory zapachów. Przykładem może tu być koncentrat ONA Płyn. Wystarczy go regularnie dodawać do pralki (ważne, by rozcieńczyć go z wodą w stosunku 1:20) i włączyć puste pranie. Najlepsze będzie pranie w wysokiej temperaturze (nawet 90 stopni C), bo ono najlepiej sprawdza się przy zwalczaniu namnażających się bakterii, będących często źródłem przykrego zapachu.

  Oprócz tego, wnętrze pralki można spryskać preparatem Ona Mist. To neutralizator zapachów w sprayu, który ułatwia kontrolę czystości bębna pralki. Ważne, by po jego zastosowaniu drzwi urządzenia były otwarte (to ułatwi jego prawidłową wentylację).

  Uniwersalne preparaty – nie tylko na brzydki zapach z pralki

  Dzięki takim regularnym i mało absorbującym kuracjom oczyszczającym, pranie zawsze będzie czyste oraz pachnące. Dodatkowo, takie zabiegi sprawią, że pralka będzie nie tylko wyglądała, ale i pracowała jak nowa.

  Co nie mniej istotne, wspomnianych środków można używać również w innych przypadkach – mogą one służyć nie tylko do usuwania brzydkiego zapachu z pralki.

  Wspomniany koncentrat jest pomocny przy czyszczeniu także innych urządzeń, na przykład lodówek. Sprawdzi się ponadto w odświeżaniu śmierdzącej odzieży, czyszczeniu mebli, usuwaniu trudnych plam z ropy lub benzyny, albo usuwaniu zapachu moczu bądź wymiocin (na przykład z tapicerek czy materiałowych materacy).

  Z kolei wymieniony wyżej aerozol, z powodzeniem można zastosować na salach fitness oraz siłowniach, a także w ubikacjach, pubach, biurach, sklepach, palarniach papierosów i wszędzie tam, gdzie ważna jest dyskretna oraz bezobsługowa neutralizacja zapachów.