Created by potrace 1.14, written by Peter Selinger 2001-2017

Używanie pieluszek wielorazowych – jak zadbać o zapach w mieszkaniu?

 • Używanie pieluszek wielorazowych – jak zadbać o zapach w mieszkaniu?

  Ze względu na ekologię, działanie w duchu zero waste oraz względy finansowe coraz więcej młodych rodziców rezygnuje z powszechnie dostępnych pampersów i sięga do znanych pokoleniu swoich rodziców pieluszek wielorazowych. Dostępne dzisiaj cudeńka z pięknymi, kolorowymi otulaczami w niczym nie przypominają swoich PRL-owskich pierwowzorów. Warto wziąć jednak pod uwagę, że warunki sanitarne uległy zmianie w ciągu ostatnich 30 lat, więc wonie, które były tolerowane w domu wielopokoleniowym, dzisiaj będą nie do przyjęcia. Jak zadbać o zapach w mieszkaniu podczas używania pieluszek wielorazowych?

  Jak wyglądają nowoczesne pieluszki wielorazowe?

  Dostępne pieluszki do wielokrotnego użytku składają się z otulacza, czyli kolorowych majtek, w które wkłada się wkład. Majteczki mogą być uszyte z materiału sztucznego lub naturalnej wełny. Mają specjalne napy, które ułatwiają zapięcie pieluszki i jej utrzymanie na pupie niemowlaka. Dostępne są otulacze z idealnie pasującymi wkładami, które wystarczy wpiąć w napy oraz majteczki z przyszytymi na stałe wkładami. Młodzi rodzice mogą wybierać spośród doskonale uszytych wkładów z bawełny, bambusa, lnu i konopi oraz polaru i mikrofibry. Każdy wkład ma inne właściwości, z czego za najbardziej chłonne są uznawane wypełnienia do otulaczy uszyte z lnu lub mięciutkiego bambusa.

  Higiena podczas zmiany pieluszek wielorazowych

  Zmiana pieluszek wielorazowych wygląda tak samo, jak zwykłych – z tą różnicą, że zabrudzony wkład wielorazowy należy oczyścić pod bieżącą wodą, a następnie umieścić w specjalnym, zamykanym pojemniku. Do wiaderka wkłada się również zasikane otulacze i wkłady. Pieluszki najlepiej przechowywać w łazience, obok pralki. Po całym dniu zapełniania wiaderka, jego zawartość należy umieścić w pralce i wyprać z płynem antybakteryjnym przeznaczonym do czyszczenia pieluch. Nie zaleca się stosowania detergentów zmiękczających, a na uporczywe plamy wystarczy nalać niewielką ilość wybielacza przeznaczonego dla dzieci.

  Jak zadbać o zapach w mieszkaniu?

  Największą wadą pieluszek wielorazowych jest ich specyficzna woń. Podczas gdy jednorazową pieluchę wystarczy zwinąć i wrzucić do kosza na mieści, zabrudzone wkłady i otulacze leżą w pojemniku w łazience. W najcieplejszym pomieszczeniu w blokowym mieszkaniu woń rozchodzi się błyskawicznie. Jak pozbyć się brzydkiego zapachu? Po pierwsze, warto wysuszyć każdą pieluszkę przed włożeniem jej do pojemnika. Pomocne może okazać się dodanie kilku kropli olejku z drzewa herbacianego lub lawendy – znanych z właściwości antybakteryjnych. Jeśli nieprzyjemny zapach utrzymuje się na wkładach również po praniu, dobrze zrobić stripping pieluszek, czyli wyprać je w pralce w temperaturze 60-70°Cbez żadnego detergentu. Może okazać się, że mimo najszczerszych chęci rodziców w całym mieszkaniu zaczną roznosić się brzydkie zapachy. W takiej sytuacji warto sięgnąć po skuteczne neutralizatory zapachów ONA, które pomogą pozbyć się z mieszkania przykrego aromatu. Pochłaniacze zapachu absorbują niepożądane cząsteczki – usuwają je, a następnie w ich miejsce rozpylają przyjemną woń. Do łazienki świetnie sprawdzi się neutralizator zapachu PowAir Block ONA umieszczony w plastikowym pojemniku. Wystarczy odkręcić wieczko i postawić Blocka w łazience, która szybko wypełni się aromatem jabłecznika z kruszonką, owoców tropikalnych lub marakui.

  Używanie pieluszek wielorazowych to działanie zgodne z zasadami ekologii oraz zero waste. Nowoczesne otulacze są piękne, a dzięki wymiennym wkładom niezwykle funkcjonalne. Podczas ich stosowania należy pamiętać o przestrzeganiu zasad higieny. Warto również stosować neutralizatory zapachów, które sprawią, że w łazience będzie zawsze pięknie pachniało.